Jak vzniká polární záře a podle čeho mění barvu?
Kde ji můžete pozorovat a jak se jí také říká? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Polární záře je ohromující přírodní úkaz. Nejčastěji vypadá jako mihotavé zelené zvětlo na obloze. Někdy ale může mít i červené, fialové nebo růžové odstíny. Její barva závisí na hustotě atmosféry.
Kdy a kde ji pozorovat?
Tento jev je běžně pozorovatelný v polárních oblastech kolem obou zemských pólů, jinde spíše výjimečně (Občas se objeví i na našem území). Severní polární záři se říká aurora borealis a můžete ji sledovat hlavně od září do března.
Jak vzniká?
Za tuhle podívanou můžeme poděkovat Slunci. Způsobuje ji totiž sluneční vítr, tedy proud částic vyvrhovaných z povrchu Slunce při slunečních erupcích. Tyto částice pak narazí na magnetické pole Země, tím jsou částečně zachyceny, a pak vrženy do atmosféry. Tam se srazí s molekulami vzduchu a přitom se uvolní obrovské množství energie. A právě tahle energie se projevuje viditelným zářením, kterému říkáme polární záře.
Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Všechny díly najdete tady na webu Rádia Junior >>
Související
-
Erupce na Slunci se u nás po 3 dnech projeví jako polární záře. Astronomové ji dokáží předpovídat
Co znamená, když Slunce dosáhne slunečního maxima? Jak se to na Zemi projeví? A jakou rychlostí letí meteor, lidově padající hvězda, atmosférou?
-
Podcast Zvídavec zná odpověď na každou otázku. NEJ zajímavosti ze světa lidí i zvířat
Eva Sinkovičová odhaluje ve svém podcastu neuvěřitelné zajímavosti, podivnosti a perličky. Proč prdy smrdí? Kolik času za život prospíme a proč má velbloud hrby?