Jak vznikají bubliny a proč praskají?

21. červen 2024

Kde se berou krásné duhové odstíny mýdlových bublin? A proč jsou vždy kulaté?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Našeho posluchače Alberta by zajímalo, jak vznikají bubliny. Evu Sinkovičovou to zaujalo a hned se dala do pátrání. I když to nezní zrovna zábavně, bubliny jsou plynná tělesa obklopená kapalinou nebo pevnou látkou. Objevují se ve směsích dvou a více složek nebo při změně skupenství. 

Kdyby si chtěl někdo vytvořit bublinu z obyčejné vody, tak se mu to nepovede. Molekuly vody jsou k sobě přitahovány velkou silou. Když se ale do vody přidá nějaký saponát, tak se sníží její povrchové napětí, a to hned umožní vytvořit tenký povrch bubliny.

Bubliny jsou krásné

A proč bublina nepraskne hned, ale chvilku drží? Protože v ní na začátku převládá rovnováha mezi povrchovým napětím a vnějším atmosférickým tlakem. Na bublinu ale pak začne působit i tíhová síla, a ta její tvar nakonec zdeformuje natolik, že praskne.

Představte si, že stěna mýdlové bubliny je více než 1000krát tenčí než vlas. Zkrátka mýdlový film je jedna z nejtenčích věcí, kterou můžeme spatřit pouhým okem. I vlákno pavučiny je mnohokrát tlustší.

Jak na mýdlové bublině vznikají krásné duhové barvy? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10.

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Všechny díly najdete tady na webu Rádia Junior >>

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související