Jak vznikají červánky a jaké počasí předpovídají, když se objeví ráno?

11. červen 2024

Kdy a kde je můžete pozorovat? A mívají i jinou barvu než červenou? Vypovídají červánky něco o počasí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Fanynku Zvídavce Barborku by zajímalo, jak vznikají červánky. Tenhle meteorologický jev se ukazuje ráno i večer. Nejsou jen červené, ale i žluté, oranžové nebo růžové. Je to dáno tím, jak vysoko je slunce nad obzorem.

Objevují se hlavně v létě, především po větrném dni, kdy je v atmosféře více zvířeného prachu. Na jeho částečkách se pak kvůli poklesu teploty soustřeďují vodní páry, které se zhustí do podoby ledových krystalků. Když na tyto krystalky zasvítí sluneční paprsky a dojde v nich k lomu a rozptylu světla, vidíme na obloze krásné barvy. 

Mohou ranní červánky o předpovídat počasí? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související