Jaký to asi je, lítat? Poslechněte si šestý díl podcastu Superhrdinka
Představte si, že se ráno probudíte a máte nějakou superschopnost. Přesně to se stane jedné malé holce. Jak to využije?
Alex je zpátky s třemi úplně novými příběhy. Když se dneska probudila, zjistila, že umí lítat.
Fungovalo by to i ve skutečném životě?
„Způsob, jakým Alex lítá, přesněji vznáší se, ale také padá, ukazuje, že jí její superschopnost pravděpodobně umožňuje ovládat hustotu jejího těla,“ uvažuje Jitka Houfková.
Co je to hustota?
„Hustota popisuje vztah mezi tím, kolik nějaká věc („něco“) váží, a tím, jak je to velké,“ vysvětluje Vojtěch Žák. „Kdyby třeba kulička hroznového vína vážila tolik jako auto, měla by velkou hustotu. Naopak, kdyby auto vážilo tolik jako kulička hroznového vína, mělo by hustotu nízkou,“ doplňuje.
Alex uvažuje: Jasně, takže lítám, vznáším se, když svoji hustotu zmenším, a padám, když svoji hustotu zvětším, je to tak?
„Ano, ale záleží i na hustotě prostředí, ve kterém se nacházíme,“ doplňuje Jitka. „Ocelový šroub ve vodě klesne ke dnu, ale ve rtuti by plaval … ale s tím se běžně nesetkáme.“
„A protože se rtutí experimentovat doma nemůžeme, vyzkoušíme si to třeba s věcmi, které máme v kuchyni. Můžeme si vyrobit „hustotový koktejl“ a zkoumat, jaké věci se v něm budou vznášet a jaké klesat."
Zvládnete tenhle pokus?
Připravte si vyšší užší sklenici, potravinářská barviva (můžete použít i libovolná jiná barviva – třeba vodovky, ale pak nebude moct ochutnávat), cukr, vodu, malé skleničky nebo mističky, lžíci, lžičku a různé drobné předměty, které se vejdou do připravené sklenice (například kamínek, kancelářskou sponku, malou LEGO kostičku, kousek špejle, zrnko rýže, kávové zrnko, kuličku hroznového vína, ...).
Do malých skleniček odměřte stejná množství (objemy) vody a obarvěte je různými barvami:
- V první skleničce nechte jen obarvenou vodu.
- Do druhé skleničky přidejte tolik lžiček cukru, kolik je v ní lžic vody (lžičku cukru na lžíci vody).
- Do třetí skleničky dvě lžičky cukru na lžíci vody, do čtvrté tři lžičky atd.
Cukr vždycky pořádně rozmíchejte, až se úplně rozpustí. Do vyšší sklenice nalijte nejsladší obarvenou vodu. Na ni opatrně nalijte druhou nejsladší, na ni třetí a pokračujte, až nahoru nalijete vodu neoslazenou.
Ve sklenici se vytvoří barevné proužky z různě sladkých vod. Pokud se jednotlivé barvy promíchávají, je potřeba, aby mezi jednotlivými barvami byl větší rozdíl v tom, o kolik je každá další voda sladší. Toho dosáhnete přidáním více cukru.
„Hustotový koktejl“ si můžete vyrobit i z různých kapalin. Vyzkoušejte vrstvit na sebe třeba med, kečup, sirup, vodu, olej, líh, …
Do připraveného „hustotového koktejlu“ pak dávejte jednotlivé připravené předměty. Nejdříve zkuste odhadnout, jak hluboko se ponoří, a pak je teprve ponořte a pozorujte, kde se zastaví.
Poznávačka
Která z těchto věcí má větší hustotu?
basketbalový míč X bowlingová koule
„I když jsou míč a bowlingová koule skoro stejně velké věci, míč je plný vzduchu, a je proto lehčí než bowlingová koule,“ vysvětluje paní učitelka Jitka. „Podívejte se kolem sebe a zkuste najít další příklady věcí, které jsou stejně velké, ale různě těžké.“
„Je to tedy jasné, v tomhle díle změnila Alex každým zataháním za culík svoji hustotu. A když měla hustotu menší než vzduch kolem ní, vzlétla. Letadla a třeba i ptáci ale lítají jiným způsobem, tam je to složitější … taky to lidem dost dlouho trvalo, než vynalezli letadla,“ komentuje Vojtěch.
Vy ale tahání za culíky, své ani cizí, radši nezkoušejte! Co když nebude poblíž Jáchym, aby vás zachránil!
Všechny díly podcastu Superhrdinka jsou k poslechu na webu Radia Junior i v aplikaci mujRozhlas. Objevujte svět fyziky zábavnou cestou s námi! >>
Odborná spolupráce na didaktické části: Jitka Houfková a Vojtěch Žák