Nesuperschopnosti. Poslechněte si osmý díl podcastu Superhrdinka

3. listopad 2024

V posledním díle vypráví Alex o nejzbytečnějších superschopnostech, jaké za celou svou kariéru superhrdinky měla. Jaké superschopnosti byste určitě nechtěli?

Jakou superschopnost by nechtěla učitelka Jitka?

„Já bych určitě nechtěla superschopnost rušit tření,“ uvažuje Jitka. „Na první pohled to vypadá super, ale když si představím, že díky tření mi drží zavázané tkaničky na botách, díky tření stojí opřený žebřík nebo že díky tření mezi podrážkou bot a podlahou můžu chodit a díky tření mezi pneumatikami a silnicí můžou jezdit docela bezpečně auta ... Kdybych tření zrušila, tak nikam nedojdu, ani nedojedu – bylo by to ještě horší než se pohybovat po ledu.“

A co učitel Vojtěch?

„Pokud jde o mě, já bych nechtěl supersluch“, přiznává se Vojtěch. „Zní to lákavě, slyšet hodně dobře, málo intenzivní zvuky, zvuky z velké dálky, nebo dokonce ultrazvuk, který využívají někteří živočichové, jenže … Jenže mi přijde, že by to člověka strašně moc rušilo, už teď stačí, když se člověk zaposlouchá, co všechno slyší třeba ve městě nebo při jízdě vlakem. Jasně, člověk si může vzít protihluková sluchátka … ale představte si, že byste je zrovna neměli a slyšeli byste najednou všechny zvuky z celého světa, třeba brzdění všech aut v Evropě … mimochodem to jsme zase u tření … to by se nedalo vydržet“.

Pokus

Alex svou superneschopnost – kamenné nohy, vypnula tím, že upadla na nos, když vstala a chtěla přivítat tatínka. Připravte si nějaký kvádr – třeba krabici s mlékem (ještě plnou, neotevřenou), papírovou krabičku s čajem nebo dřevěné kostky z dětské stavebnice. Svůj kvádr postavte na stůl tak, aby delší hrany směřovaly vzhůru, prostě byl na výšku. Zkuste ho převrhnout. Pak ho položte na bok, prostě ho položte, a znovu ho zkuste převrhnout. Kdy šlo kvádr převrhnout snadněji? Které položení kvádru odpovídá tomu, že Alex ležela v posteli, a které tomu, že vstala, aby přivítala tatínka?

Pokud máte Lego nebo podobnou stavebnici, zkuste postavit kvádr z kostek a různě ho „převrhávat“. A potom mu udělejte dole podstavec, který bude na všech stranách přesahovat. Jak se tím změní obtížnost převrhnutí? Stabilita závisí i na velikosti podstavy, takže třeba číše s vodou, která by šla snadno převrhnout, protože má těžiště docela vysoko, je celkem stabilní díky tomu, že má velkou podstavu, proto se ta velká podstava u číše dělá.

Všechny díly podcastu Superhrdinka jsou k poslechu na webu Radia Junior i v aplikaci mujRozhlas. Objevujte svět fyziky zábavnou cestou s námi! >>

Napsala a režírovala: Anna Vošalíková
Vypráví: Tereza Dočkalová
Zvukový mistr: Dominik Budil, Jaroslav Pokorný
Hudba: Jaroslav Pokorný
Premiéra: 3. 11. 2024
Odborná spolupráce: Zuzana Sikačová
Odborná spolupráce na didaktické části:
Jitka Houfková a Vojtěch Žák
autor: kpe
Spustit audio