To je ale tma… Poslechněte si sedmý díl podcastu Superhrdinka
Kde jste kdo? Bojíte se potmě? Alex se zrovna dneska rozhodně bát nemusí, vidí totiž ve tmě.
Potmě vidí skvěle nejen Alex, ale i celá řada zvířat.
„V noci vidí dobře třeba lemuři nebo nártouni. Mají veliké oči, které umožňují přijímat více světla. Čím více světla oko přijme, tím lépe v noci zvíře vidí,“ vysvětluje paní učitelka Jitka. „Podobně je na tom třeba sova nebo chobotnice“ dodává.
Alex se ptá: A proč kočkám někdy v noci svítí oči?
„Oči koček a spousty dalších zvířat svítí proto, že mají v oku vzadu za sítnicí vrstvu, které se říká tapetum lucidum. Ta odráží světlo, které prošlo sítnicí, zpět do oka. Světlo tak projde okem vlastně dvakrát,“ popisuje paní učitelka Jitka.
„Nejde tedy vlastně o svícení, jako svítí třeba Slunce, ale o odraz světla, podobně jako sluneční světlo odráží Měsíc, který sám o sobě vlastně nesvítí,“ dodává pan učitel Vojtěch.
Dokážete se ve tmě „rozkoukat“ i vy?
Byli jste někdy na nějakém hodně tmavém místě? Zkuste najít dostatečně tmavé místo někde v noci venku. Třeba o prázdninách, když budete v lese nebo na horách. Najít místo, na kterém je dost dobrá tma, není ale vůbec snadné.
Zhasněte baterku a pozorně se rozhlédněte kolem sebe. Vidíte něco? Koukejte do tmy několik desítek sekund až minut a všímejte si, jak si vaše oči zvykají na tmu a jak začínáte slabě rozeznávat věci kolem sebe. Je to zážitek, který stojí za to.
Předem si připravte papír, na který nakreslíte něco tmavozelenou, tmavomodrou, hnědou, fialovou a červenou pastelku. Dokážete po rozkoukání ve tmě jednotlivé barvy rozeznat?
Pokud je do prázdnin daleko, můžete to vyzkoušet doma, když v noci zhasnete. Zkuste to třeba v předsíni nebo koupelně (dobrá je místnost bez oken).
Všechny díly podcastu Superhrdinka jsou k poslechu na webu Radia Junior i v aplikaci mujRozhlas. Objevujte svět fyziky zábavnou cestou s námi! >>
Odborná spolupráce na didaktické části: Jitka Houfková a Vojtěch Žák