Jaký je rozdíl mezi magmatem a lávou, jak vznikají sopky a proč se jim říká vulkány?

11. leden 2024

Tenhle díl podcastu Zvídavec bude pěkně žhavý! Prozradíme, jak se rodí sopky a co všechno o nich lidé (ne)vědí. Další epizody najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Sopky jsou vlastně „vady“ povrchu planety, odkud se z hlubin na povrch dostává žhavá směs roztavených hornin a plynů – magma. Jakmile se ale magma dostane z hlubin na povrch, říkáme tomu láva. Ta po nějaké době ztuhne. Někdy vytvoří vysokou horu.

A proč se sopkám říká vulkány? Tak totiž dávní Římané pojmenovali jednoho se svých bohů. Vulkán byl bůh ohně a nebeský kovář a dílnu měl právě v jícnu sopky, kde vyráběl zbraně a zbroj pro ostatní bohy.

Která fáze výbuchu sopky je nejnebezpečnější? Kolik je na Zemi aktivních sopek? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související