Koupel v tomhle jezeře by vás zabila. Proč a kde leží?

15. srpen 2022

Jezera patří mezi důležité ekosystémy. Některá díky velikosti a slanosti zaměňujeme s mořem, jiná jsou turistickým atrakcemi, třeba kvůli svému zbarvení. 

Odhaduje se, že na světě je přes 300 milionů jezer! To už je pěkné číslo, co říkáte? Nejhlubším a zároveň i nejstarším jezerem světa je východosibiřské jezero Bajkal. Dosahuje hloubky až 1 637 metrů.

Nejkyselejší jezero pak najdeme na indonéském ostrově Jáva v kráteru sopky Kawah Ijen (vyslovuje se jako: kavach idžen). Je krásně tyrkysové, ale tak kyselé, že spadnout do něj by pro člověka znamenalo smrt.

To ale zdaleka nejsou všechna NEJ spojená s jezery. Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související