Jaký je rozdíl mezi recyklací a upcyklací?

27. prosinec 2023

Proč je dobré věnovat se upcyklaci a co to vůbec je? I vy jste určitě už někdy upcyklovali. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Upcyklace je označení pro to, když někdo využije něco, co málem skončilo v odpadu a vdechne tomu nový život. To je rozdíl oproti recyklaci. Při ní se předmět dostane do odpadu, vytřídí se, rozmělní a ze získaného materiálu se vyrobí něco nového.

Možná i vy upcyklujete, i když tomu tak neříkáte. Použili jste někdy starou sklenici jako stojánek na fixy? Ušili jste si roušku z nepoužívaného oblečení? I to je upcyklace.

Kde se výraz upcyklace vzal? A jaké jsou její výhody? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související