Ježíšova ještěrka umí chodit po vodě. Jak to dělá?

6. září 2021

Jak je možné, že 80 centimetrů dlouhý ještěr zvládne udělat pár kroků po vodní hladině? Kde takové zvíře žije? A čím je ještě zajímavé? 

Seznamte se s baziliškem zeleným, ještěrem z čeledi leguánovitých. Pro jeho schopnost uběhnout pár kroků po vodní hladině se mu přezdívá Ježíšova ještěrka. Ježís Kristus totiž podle Bible dokázal chodit po vodě.

Bazilišek je skvělý plavec a právě jeho plovací blány na nohou vytvářejí jakýsi vak, pod nímž se tvoří vzduchová bublina. Ta baziliška chvíli udrží nad vodou. Jeho pohyb po hladině není tak úplně opravdovou chůzí, spíše kontrolovaným pádem po rychlém běhu. I tak to ale vypadá neuvěřitelně. A to není jediná zvláštnost tohoto malého tvorečka.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související