Pryskyřice a vosk. Co lidé používali před vynálezem moderní žvýkačky?

10. květen 2022

Žvýkací guma neboli žvýkačka je velmi populární dobrůtkou. Myslíte, že jde o nedávný vynález? Kdepak! Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Různé formy žvýkaček zná lidstvo už tisíce let. První žvýkačky byli z tuhých pryskyřic, kaučukového mléka, různých trav, listů a stonků rostlin nebo také z vosku. První moderní žvýkačku vyrobil Thomas Adams z New Yorku v roce 1869. U nás se naplno začaly vyrábět až ve druhé polovině 50. let minulého století

A proč se od pradávna tak vehementně žvýkalo? Některé druhy žvýkaček lehce bělily zuby, všechny typy žvýkaček pak osvěžily dech a pomáhaly při zažívacích potížích. Žvýkání navíc zvyšuje soustředěnost.

Víc vám o žvýkačkách prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související