Jediná hornina, která plave na hladině. Co je to pemza a k čemu se používá?

21. listopad 2022

Pemza je hodně zvláštní hornina. Je plná dírek a lidé pro ni našli spoustu využití. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Pemza je vyvřelá hornina, nejčastěji sopečné sklo a vzniká při sopečném výbuchu ztuhnutím vroucí lávy a jejím smícháním s vodou nebo vzduchem. Pemza je hodně pórovitá a proto je lehčí, než se na první pohled může zdát. Je jedinou horninou, která plave na hladině, protože v ní často zůstanou uvězněné bubliny sopečných plynů, které ji ve vodě nadnáší.

Používala se už od dávných časů ve stavebnictví a jako nástroj na uhlazování například dřeva. Od starověku také slouží jako pomůcka pro osobní hygienu. Je ideální k odstraňování odumřelé kůže, hlavně na patách. 

Proč se pemza přidává do půdy při pěstování kaktusů? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související