Jediná hornina, která plave na hladině. Co je to pemza a k čemu se používá?
Pemza je hodně zvláštní hornina. Je plná dírek a lidé pro ni našli spoustu využití. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Pemza je vyvřelá hornina, nejčastěji sopečné sklo a vzniká při sopečném výbuchu ztuhnutím vroucí lávy a jejím smícháním s vodou nebo vzduchem. Pemza je hodně pórovitá a proto je lehčí, než se na první pohled může zdát. Je jedinou horninou, která plave na hladině, protože v ní často zůstanou uvězněné bubliny sopečných plynů, které ji ve vodě nadnáší.
Používala se už od dávných časů ve stavebnictví a jako nástroj na uhlazování například dřeva. Od starověku také slouží jako pomůcka pro osobní hygienu. Je ideální k odstraňování odumřelé kůže, hlavně na patách.
Proč se pemza přidává do půdy při pěstování kaktusů? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Jaký je rozdíl mezi magmatem a lávou, jak vznikají sopky a proč se jim říká vulkány?
Tenhle díl podcastu Zvídavec bude pěkně žhavý! Prozradíme, jak se rodí sopky a co všechno o nich lidé (ne)vědí.
-
Podcast Zvídavec zná odpověď na každou otázku. NEJ zajímavosti ze světa lidí i zvířat
Eva Sinkovičová odhaluje ve svém podcastu neuvěřitelné zajímavosti, podivnosti a perličky. Proč prdy smrdí? Kolik času za život prospíme a proč má velbloud hrby?