K čemu gibonům slouží brachiace? Proč kvůli ní nemají ocas?
Roztomilí giboni jsou opravdovými akrobaty. Přitom nemají dlouhý ocas, jako jiné opice. Jak se tedy pohybují ve větvích? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Giboni žijí v pralesích jihovýchodní Asie. Vysoko v korunách stromů se pohybují pomocí takzvané brachiace. To je zvláštní pohyb, při kterém se gibon pomocí dlouhých silných paží přehupuje z větve na větev.
Jedním skokem překoná i vzdálenost až 10 metrů. Tělo se pohybuje švihem, v prostoru pod větví, gibon je zavěšen předními končetinami, dolní se do brachiace takřka nezapojují. Vzhledem ke speciálnímu způsobu pohybu mají mnohem menší palec na předních končetinách, ocas pak nemají vůbec. Pokud jsou na útěku, dokáží se pohybovat i rychlostí kolem 50 km v hodině.
Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Japonské sněžné opice zvládají mrazy a milují teplé koupele. Čím se ale v zimě živí?
Makak červenolící je kromě člověka nejseverněji žijící primát. Musel se tak přizpůsobit sněhu a mrazu. Jak?
-
Co říkají gorily, když chrochtají? Nahlédněte do jejich slovníčku
Jak spolu komunikují gorily? Nejde jen o gesta, která na sebe ukazují. Důležitou roli hrají i zvuky!
-
Podcast Zvídavec zná odpověď na každou otázku. NEJ zajímavosti ze světa lidí i zvířat
Eva Sinkovičová odhaluje ve svém podcastu neuvěřitelné zajímavosti, podivnosti a perličky. Proč prdy smrdí? Kolik času za život prospíme a proč má velbloud hrby?