K programování nemusíte být dobří v matematice, tvrdí vývojář úspěšné aplikace, která prorazila v Americe

K programování nemusíte být dobří v matematice, tvrdí vývojář aplikace, která uspěla v Americe
Co všechno musí programátor umět a díky čemu zaznamenala aplikace Jana Škvařila úspěch v oceánem? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Hostem Klubu Rádia Junior byl vývojář Jan Škvařil. V rozhovoru s moderátorkou Evou Sinkovičovou si povídali o programování, o vývoji aplikací i o tom, v čem by měl správný programátor vynikat.
Čeští vývojáři v zahraničí
Čtěte také
Honza si cestu k počítačům našel na kurzu informatiky na střední škole. Začal tvořit webové stránky, až se nakonec ocitl na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. „Ta škola dá člověku hrozně moc, co se týče nějaké hloubky znalostí,“ říká Honza. Zároveň ale dodává, že je v oboru i spousta skvělých programátorů, kteří školu nemají.
Čeští programátoři nacházejí uplatnění i v zahraničí. Honza je toho zářným příkladem. S kamarádem vyvinul aplikaci, která lidem sestavuje jídelníčky na míru a zohledňuje jejich výživová omezení. Svou cílovou skupinu našla apka v Americe. Je propojená s tamními zdravotními pojišťovnami. Ty uživatelům potraviny, které jim aplikace rovnou i objedná, proplácejí, a dostanou je tak zdarma.
Programuje se ve všech koutech světa stejně?
Princip programování je ve většině zemí velmi podobný. Nejpoužívanějších programovacích jazyků jsou pouhé nižší desítky. „Programovací jazyk je jazyk, kterým se snažíme ten počítač nějakým způsobem ovládat, aby dělal to, co my chceme,“ vysvětluje Jan Škvařil.
Každý počítač má v sobě procesor, který příkazy a sady instrukcí od programátora v daném jazyce přijímá a podle toho se zachová. Mnozí programátoři se přitom specializují pouze na jeden jazyk. „Pro nějaký seberozvoj je fajn si těch jazyků vyzkoušet co nejvíc,“ radí Honza.
Tipy pro budoucí programátory
Pokud vás programování baví a chtěli byste se mu věnovat i v budoucnu, je dobré, abyste byli pro věc zapálení a nelekli se prvního problému. „Je spousta momentů, obzvlášť na začátku, kdy si člověk říká, že vůbec nedává smysl, jak je to udělané. Říká si, že tomu nikdy nemůže porozumět. Ale pak je tam spousta takových ‘aha momentů’ a začne mu to zapadat všechno do sebe,” povzbuzuje vývojář.
Kromě vytrvalosti se vám bude hodit i logické myšlení. „Matematika není úplně nutným předpokladem, je dobré určitě mít logické myšlení, to je takový základ, ale řekl bych, že i průměrný nebo běžný člověk se to může naučit a nemusí v ničem vynikat,” ujišťuje programátor. Na internetu existuje několik programátorských online kurzů, které si můžete vyzkoušet a seznámit se tak s touto prací sami.
Jestli vás programování zaujalo a chtěli byste vědět něco víc o aplikaci, kterou Honza vyvinul, poslechněte si rozhovor. Audio si můžete pustit nahoře v článku pod fotkou.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>