Kde leží Ukrajina, jak je velká a co znamenají pruhy na její vlajce?

24. únor 2023

Proč má ukrajinská vlajka žlutou a modrou barvu? Jaká jídla jsou pro Ukrajinu typická? Poznejte tuto zemi trochu víc. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Hlavním městem Ukrajiny je Kyjev. Tahle země ve východní Evropě má kolem čtyřiceti čtyř milionů obyvatel. Pro srovnání – v Česku žije přes deset a půl miliónů lidí.

Podívejte se na jednoduchou mapku, jak velká je Ukrajina, kde leží a kde najdete Rusko (na obrázek se ho vešla jen část) a kde Česko. Zvládnete určit i další země?

Ukrajinská vlajka se skládá ze dvou pruhů. Horní modrý pruh symbolizuje blankytně modré nebe a spodní žlutý má pak připomínat úrodná zralá obilná pole. Stejně jako má Česko ve znaku lva, má svůj znak i Ukrajina. Říká se mu trojzubec. Ve skutečnosti představuje sokola letícího střemhlav (tedy hlavou dolů).

TOP 5 faktů o Ukrajině:

  1. Rozloha: druhá největší evropská země (sedmkrát větší než Česko)
  2. Počet obyvatel: kolem 44 miliónů. (Česko má kolem 10,5 miliónů)
  3. Hlavní město: Kyjev
  4. Nejdelší řeka: Dněpr
  5. Sousední země: Rumunsko, Moldavsko, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Bělorusko, Ruská federace
      

V audiu se dozvíte i další zajímavosti. Třeba to, že v Kyjevě mají nejhlubší stanici metra na světě, tradičními jídly tam jsou vydatné polévky boršč a soljanka nebo že Ukrajinu na jihu omývá Černé moře. Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec.

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související