Kde se vzal pixel a megapixel?

22. leden 2013

V úterním vysílání Rádia Junior jsme se věnovali fotografování. Hostem byl profesionální fotograf Martin Ženíšek z Plzně. Radil především těm holkám a klukům, kteří s focením teprve začínají a nemají tolik zkušeností.

Ve svém povídání Martin používal i odborné termíny z fotografického světa. A tak jsme se mimo jiné dozvěděli, co je to ultrazoom, clona, závěrka nebo stativ. Jako malý bonus v několika řádcích popíšeme vysvětlení pana fotografa o tom, kde se vzala slova pixel a megapixel a co vlastně znamenají:

Každý digitální obrázek se skládá ze světlocitlivých bodů, které se nazývají pixely. Tohle slovo vzniklo zkrácením anglického spojení "picture element", což by se dalo přeložit jako základní bod nebo prvek digitálního obrazu. Jádro každého digitálního fotoaparátu tvoří snímač CCD (zkratka Charge-Coupled-Device), což je destička pokrytá snímacími body. A podle toho, kolik takových snímacích bodů na CCD je, tolika pixelový obrázek je snímač schopný vygenerovat, neboli zachytit.

Předpona mega- znamená milion, výrobci se pyšní počtem megapixelů, které je jejich digitální přístroj schopen zaznamenat.
Je jasné, že čím více uváděných megapixelů, tím lepší a kvalitnější výsledná fotka je. Mobilní telefony mívají běžně od dvou do šesti megapixelů, kvalitní digitální fotoaparáty od pěti do dvánácti megapixelů.

Jen pro zajímavost: lidské oko má 120 megapixelů.
Přejeme vám hodně štěstí při vašich fotografických začátcích!

Poslechněte si záznam Rádia Junior o fotografování!
Moderoval Stanislav Jurík.

autor: Redakce Rádia Junior