Kdo jsou Sanové? Národ s prastarými kořeny a rovným postavením mužů a žen

28. listopad 2023

Říká vám něco označení Křováci? Víte, kde žijí, jak vypadají a jakou mluví řečí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Dříve se jim říkalo Křováci, ale správnější označení je Sanové. Jsou to původní obyvatelé jižní Afriky a podle mnohých odborníků patří k nejstarším národům světa.

Sanové jsou rovnostářská společnost

Velkou zajímavostí je, že mají genetické znaky, které nenajdete u žádných jiných lidí na světě. Od střední doby kamenné žijí Sanové skoro nezměněným způsobem života, putují krajinou a fungují jako lovci a sběrači, sbírají byliny, hmyz, larvy a hlízy a pomocí jednoduchých zbraní loví různá zvířata.

Jejich společnost je rovnostářská, to znamená, že ženy mají stejné postavení jako muži. Náčelníci mají jen omezenou moc a většinou se komunita radí a rozhodne se na základě vzájemné dohody.

Kde Sanové bydlí a čím jsou zvláštní ženy tohoto národa? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související