Kdo se směje, léčí se rychleji, potvrzuje zdravotní klaun Tomáš

27. únor 2022

Klauny potkáte nejen v cirkusu. Zdravotní klauni totiž baví děti i třeba  v nemocnicích. Každý přece ví, že smích léčí. Kde ještě pomáhají? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Organizace Zdravotní klaun funguje už 21 let. Jejím cílem je rozdávat smích a dobrou náladu všude tam, kde je to potřeba. Dětská oddělení nemocnic nejsou jedinými místy, kde můžete na zdravotní klauny narazit.

Dnes už působí po celé republice více než devadesát zdravotních klaunů. Co všechno dělají a kam si chodí pro legraci? I na to se Jitka Slezáková zeptala zdravotního klauna Tomáše Jakoubka.

Konkurz na klauna

Vystudoval logistiku a management, ale nakonec se Tomáš rozhodl rozdávat radost a stal se klaunem. A ne jen tak ledajakým, ale přímo zdravotním. 

Domov důchodců ve Dvoře Králové nad Labem poprvé navštívili zdravotní klauni

„Začal jsem dělat improvizační divadlo a potkávat se s dalšími herci, kteří zdravotním klaunem už byli. Často jsme se bavili, o čem to je, co to je, proč to je, jak to vypadá a co to dělá s těmi dětmi v nemocnicích a tak,“ popisuje Tomáš, jak se o téhle profesi dozvěděl. Pak už jen stačilo zajít na konkurz, tedy výběr nových klaunů a bylo to.

Kdo se směje, rychleji se uzdraví

Čtěte také

V nemocnicích provádí různé legrácky a baví všechny, kteří tam musí stonat. Nejlépe na ně reagují menší děti. I u těch větších ale rozptýlí chmury, i když se třeba tak nesmějí, protože se možná malinko stydí. 

„Já si myslím, že by se děti neměly bát smát,“ říká klaun Tomáš. „Protože když se člověk směje, tak to má blahodárné účinky a je to dokonce lékařsky potvrzené. Když si člověk směje a má dobrou náladu, rychleji se léčí a je rychleji doma z nemocnice.“

Chodí Tomáš po nemocnici sám, nebo má parťáka? Kdy se vůbec zdravotní klauni objevili poprvé? Poslechněte si celý rozhovor.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

Spustit audio

Související