Kde se bere coulrofobie? Proč mají někteří lidé strach z klaunů?

21. prosinec 2021

Co způsobuje, že zrovna klaun, který by nám měl vykouzlit úsměv na tváři, v nás vzbouzí hrůzu? 

Lidé můžou mít šílený strach (tedy fobii) z nejrůznějších věcí i zvířat. Když se například opravdu moc bojíte pavouků, říká se tomu arachnofobie (z řeckého výrazu pro pavouky – arachné). A co když vás k smrti děsí klauni? Takové úzkosti se říká coulrofobie a je překvapivě celkem běžná. Proč se ale někdo bojí něčeho, co jiným přijde veselé?

Kromě několika hororových filmů, kde vystupovali zlí klauni, za to zřejmě mohou smíšené signály, které náš mozek při pohledu na pomalovaného baviče dostává. Velký úsměv, ale ne vždy šťastné chování. Podobnost s člověkem, ale zároveň přehnané nelidské rysy a podivné oblečení... To vše v naší hlavně vyvolá nervozitu. Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Tento díl vznikl ve spolupráci s časopisem Epocha.

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související