Kdy bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání a kdo vymyslel slovo rozhlas?

13. únor 2024

Kolik let slaví Rádio Junior a jaké má letos výročí rozhlasové vysílání? A kdo poprvé použil slovo rozhlas? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Čtěte také

V roce 2023 slavíme 100 let pravidelného rozhlasového vysílání u nás a 10 let existence stanice Rádio Junior. A 13. února je navíc světový den rádia. Ideální chvíle se podívat na zajímavosti o Českém rozhlase.

Rozhlas, kterému se hovorově říká taky rádio, je telekomunikační zařízení, díky kterému se šíří veřejně přístupný zvukový signál z vysílače do přijímačů – rádií. Obvykle se k přenosu využívají rádiové vlny a v poslední době taky internet.

Úplně první vysílání se uskutečnilo v roce 1910 v New Yorku. U nás se začalo pravidelně vysílat v květnu roku 1923. O rok později se začalo objevovat samotné označení rozhlas. Do té doby se totiž používalo anglické slovo broadcasting a různé formy výrazu radio. Rozhlas, tohle dnes tak známé slovíčko, pak poprvé použil redaktor Richard Durdil a ujalo se.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související