Sochu Svobody z Francie poslali ve více jak 200 bednách. Jakou měla původně barvu?

16. únor 2023

Kolik slavná socha váží? Co symbolizuje? A je plamen její pochodně z opravdového zlata? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Socha Svobody je jednou z nejznámějších staveb světa. Symbol města New York i celých Spojených států amerických ročně navštíví přes 4 miliony turistů. Pojďme se na ni na přání našeho fanouška Ládíka podívat blíž.

Základní fakta o soše Svobody:

  • váha: kolem 225 tun 
  • výška: 93 metrů (včetně podstavce)
  • slavnostní odhalení: 1886
  • místo: ostrůvek Liberty Island
  • autoři: sochař Frédéric Bartholdi a konstruktér Gustav Eiffel

Socha, která zároveň slouží jako muzeum a rozhledna, má zajímavou minulost. Francie ji darovala Američanům jako symbol mezinárodního přátelství, demokracie, naděje, svobody a spravedlnosti. Přes oceán ji do USA poslali rozloženou více jak v 200 bednách.

Jakou měla původně barvu, než zezelenala? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související