Kdyby vyhynuli obojživelníci, bude to pohroma. Každý rok je jich méně, varuje zoolog
Žábám sucho nesvědčí. Tato zvířata patří mezi obojživelníky a ti ke svému životu potřebují vodu. Proč? I to prozradí zoolog Karel Kerouš.
Karel Kerouš má rád zvířata a zasvětil jim i svou práci. Je totiž zoolog. Navíc umí i krásně fotit. Veroniku Hájkovou zajímalo, čím jsou obojživelníci zajímaví a důležití.
Bez vody nejde žít
Proč mají obojživelníci vůbec tak rádi vodu? „Z jednoho prostého důvodu,“ vysvětluje Karel, „oni se bez ní totiž neobejdou. Voda je prostředí, kde se vyvíjejí.“ Obojživelníci vylezli z vody na souš před 360 miliony let. I když tedy mohou žít na suchu, vodu stále potřebují jako prostředí k rozmnožování.
Může se ale i obojživelník utopit? „Může,“ říká zoolog. Sám se jednou setkal s případem, kdy v jednom jezírku záhadně umřelo asi přes třicet ropuch. Když to Karel začal vyšetřovat, zjistil, že se samičky utopily.
Při páření totiž samečci vlezou samičkám na záda a pevně se jich drží. A když se na samičku pověsí třeba i tři samečci najednou, nemůže se vynořit, aby se mohla nadechnout.
Obojživelníků ubývá
Čtěte také
Co by se stalo, kdyby všichni obojživelníci vymřeli? „Jsou to predátoři, a kdyby vyhynuli, bude to ohromná pohroma pro přírodu," varuje Karel. Přemnožili by se živočichové, které obojživelníci loví. „Na světě existuje 5 700 druhů obojživelníků a každých rok je jich méně. Strašně jich ubývá,“ dodává odborník.
Až tedy příště narazíte při procházce na žabku nebo mloka, rozhodně si je pěkně zblízka prohlédněte, ale neberte je do ruky a moc je neotravujte ;-)
Karel prozradil i další neuvěřitelné zajímavosti o žábách. Jaké? Pusťte si audio a poslechněte si to.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Lidé houfně navštěvují chráněná území. Nejsou na takový nápor připravená, hodnotí zoolog
Karel Kerouš rád fotí zvířata. Podívejte se na jeho snímky a poslechněte si, co se děje v přírodě na jaře. Jak ji chránit, zvlášť když do ní vyráží čím dál tím víc lidí?
-
Vybudujte tůňku nebo hmyzí hotel. Pomůžete přírodě a zabavíte se
Jaké klenoty teď v přírodě můžeme najít? Co může udělat každý z nás pro zdravou přírodu bez odpadků?
-
Co by se stalo, kdyby ze světa zmizeli brouci, včely a další hmyz?
K čemu je potřebný hmyz a mohla by příroda existovat bez něj? Biolog Milan Řezáč prozradil i to, jestli mají brouci kostru a jak to chodí u včel.