Když levhart zaútočí na člověka, je to většinou fatální, varuje český režisér dokumentů o divočině
Na která zvířata si režisér, fotograf a cestovatel Jan Eliáš Svatoš sáhnul při natáčení dokumentů divoČINY a Africa obscura? Jaká dobrodružství zažil v Africe?
Každé filmové natáčení má svá úskalí. Režisér se musí vypořádat s rozmary herců a nějak se s nimi domluvit. Ale co má dělat režisér, když s hrdiny jeho filmu není žádná řeč? To nám prozradí režisér a fotograf Jan E. Svatoš. Ten totiž točí dokumenty ze světa zvířat a často vyráží do Afriky.
Fotogenické opice
Kláru Novákovou zajímalo, která africká zvířata mají podle Jana největší herecký talent „Obecně lidoopi a opice. Jsou fotogenické,“ vysvětlil Jan.
„Pak jsou ale i méně ochotní zvířecí herci, a to jsou šelmy. Například levhart. Je obtížné ho spatřit,“ upřesnil. Kvůli tomu se musel naučit stopovat, aby dobře maskovaná zvířata našel a mohl je vyfotit, nebo natočit.
Na levharty pozor
Někdy o zvířeti ví, slyší ho, ale nevidí. To zní trochu strašidelně, že? Měl někdy na výpravě v Africe strach? O nebezpečí tam totiž není nouze.
Na některá zvířata si člověk musí dát obzvlášť pozor. „Když levhart zaútočí na člověka, je to většinou fatální,“ varoval fotograf, „Na rozdíl od lvů útočí ze zálohy a oběť o něm neví. Mám z něj respekt.“
Jan E. Svatoš se potkal se spoustou dalších zvířat. Co všechno zažil? I na to se ptala Klára Nováková, tak si to poslechněte.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Pro lidoopy může být smrtelná i obyčejná rýma. Neumí smrkat, vysvětluje bývalý ošetřovatel goril
Gorily jsou nám v dost věcech podobné. I ony jsou ohrožené nemocemi. Jak současná situace kolem koronaviru ovlivnila mezinárodní pomoc gorilám v Africe?
-
Gorily jsou pohodáři, ale nesmíte jim ukázat jídlo, vypráví člen expedice do Ugandy
Jak probíhá pozorování goril ve volné přírodě? Bývalý ošetřovatel goril pražské zoo Marek Ždánský cestuje za svými oblíbenci do Afriky.