Koi kapr se může dožít i 200 let a stát miliony. V čem se liší od kapra obecného?

13. duben 2023

Jak se mu říká v jeho domovině? A proč je tak oblíbený? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Koi kapr je ozdobný druh kapra, který byl v Japonsku vyšlechtěný z divoké formy této ryby. Ta má na rozdíl třeba od kapra obecného, kterého znáte jako symbol našich českých Vánoc, protáhlejší a štíhlejší tělo.

Koi kapři se v Japonsku nazývají nišikigoi, tedy doslovně brokátový kapr. Koi kapři se chovají většinou na ozdobu a umisťují se do zahradních jezírek a bazénků, mají nejrůznější zbarvení, vzory i šupiny. Mohou žít 70, rekordmani ale i 200 let!

https://youtube.com/shorts/SaOlyUqGYAo?feature=share

Když koi kapry pozorujete, jak se vlní ve vodě, zapomenete prý na stres a najdete vnitřní klid. Proto ceny některých vyšlechtěných koi kapříků rostou do neskutečných výšin. Mohou stát několik desítek tisíc korun a v roce 2018 byl dokonce jeden vydražen za 40 milionů.

Jsou nároční na chov a čím je krmit? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související