Kolik je leváků a proč se nemají přeučovat na pravou ruku?

15. srpen 2023

Mají to praváci jednodušší? Kdy se slaví mezinárodní den leváků? V kolika letech se nejčastěji pozná, jestli jste levák nebo pravák a co se o levácích říkalo v minulosti? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Leváci tvoří 10 až 13 % světové populace. Mají dokonce i svůj den. Mezinárodní den leváků se slaví 13. srpna. Například tak, že se praváci snaží vše vykonávat levou rukou. Možná si to neuvědomujete, ale spousta věcí je přizpůsobená k používání pravou rukou a leváci to tak mají těžší.

K jaké skupině patříte, se většinou vymezí mezi pátým a šestým rokem života. A co že to to leváctví vlastně je? Nejde jen o to, že převládá používání levé ruky nad pravou, může jít o dominanci celé jedné poloviny těla. Vše je to řízeno mozkem. Leváci mají dominantnější pravou hemisféru a praváci naopak levou, každá hemisféra totiž řídí opačnou stranu těla.

Víte, že dříve se ve školách snažili leváky přeučovat na pravou ruku? A proč to není dobře? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související