Která zvířata pomáhají hmyzu v opylování rostlin? Najdete mezi nimi netopýry i lemury

29. květen 2023

Nejen hmyzu vděčíme za to, že máme kolem sebe tolik rostlin. Do opylování se zapojují i savci. Proč to dělají? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Opylování rostlin je nezbytná věc. Bez přenosu pylu na bliznu květu by rostliny nevytořily plody, tím pádem ani semena, a nemohly by se ani rozmnožovat. Hmyz je nejznámějším opylovačem, ale není na tuhle důležitou úlohu sám.

Hlasujte pro Zvídavce 
do 5. června 2023 se hlasuje v Anketě podcast roku. Udělejte Evě Sinkovičové radost a podpořte ji. Jak na to?

Chci podpořit Zvídavce >>

V opylování pomáhá i vítr, ptáci, savci nebo plazi. Ze savců patří mezi opylovače například někteří netopýři a kaloni, na kterých jsou závislé třeba banánovníky a baobaby. V srsti dokáží přenášet i čtyřikrát více pylových zrn než menší živočichové, jako jsou ptáci a hmyz.

Největším opylovačem světa je pak metrový lemur vari z Madagaskaru. Proč to ale dělá? Nesnaží se opylovat záměrně – láká ho sladký nektar, který se skrývá v květech. Jako jediný se díky svému dlouhému jazyku a protáhlému čenichu dostane do tuhých květů takzvané palmy poutníků. Bez něj by tedy tahle rostlina nemohla existovat.

Jak květiny své opylovače lákají? Víte, že dokážou využít i zvuk? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související