Květů v krajině ubývá, varuje včelař. Co všechno nám dávají včely kromě medu?
Jaké stavby si staví včely ve volné přírodě a jaké zásoby si dělají? A dají se na zahradě chovat čmeláci?
Miloše Vondrušku ze Spolkové včelnice pražských včelařů si do Klubu Rádia Junior pozvala Veronika Hájková. Zajímalo ji například, proč vědci sledují takzvané včely samotářky, které žijí mimo společenství ostatních včelek. Jejich počty bohužel klesají. Proč tomu tak je?
Co všechno získáváme od včel?
Včely nám dávají daleko více užitečných věcí, než jen med, který je nejen lahodný, ale využíval se třeba i k hojení ran. Jejich vosk se dá použít při výrobě svíček a dříve lidem sloužil také k odlévání bronzových nástrojů. Dalšími dary našich žlutočerných kamarádek jsou propolis, který má desinfekční účinky, mateří kašička nebo i včelí jed. Ten dnes našel využití při výrobě léčiv.
Proč ubývá květů, ze kterého by včely mohly sbírat nektar, a jak v tom může každý z nás pomoci? Kdy se Miloš Vondruška dostal ke včelaření? A můžete na zahradě kromě včel chovat i čmeláky? Poslechněte si rozhovor.
Zajímá vás včelaření a chtěli byste to třeba taky jednou zkusit? Podívejte se na webové stránky vcelarivpraze.cz
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.
Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.
Související
-
Chcete postavit domeček pro hmyz? Inspirujte se a vylepšete svou zahradu
Hmyzí domečky jsou v kurzu. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších. A co na hotely pro hmyz říká biolog? Máme pro vás taky soutěž o nejhezčí domeček.
-
Co by se stalo, kdyby ze světa zmizeli brouci, včely a další hmyz?
K čemu je potřebný hmyz a mohla by příroda existovat bez něj? Biolog Milan Řezáč prozradil i to, jestli mají brouci kostru a jak to chodí u včel.