Lamy na cíl neplivají, ale zvrací. Jak daleko „dostřelí“?

28. duben 2022

Lamě se občas přezdívá velbloud Jižní Ameriky. Vydrží dlouho bez vody a díky svému huňatému kožichu se lehce vyrovná s drsnými podmínkami. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Lamu v Česku potkáte v zoologické zahradě nebo u někoho za plotem. I když se chovají i u nás, doma jsou v pohoří Andy v Jižní Americe. Místní obyvatelé je chovají z mnoha důvodů –  kvůli masu, mléku, vlně, ale i jejich trusu. Ten totiž může sloužit jako palivo.

Lamy jsou pro lidi velmi užitečná zvířata

I kdy lama vypadá mírumilovně, a zvláště její mláďata působí jako rozkošní plyšáčci, měli byste si na ni dávat pozor. I když je za plotem. Má totiž zvláštní způsob obrany. Plive! A zasáhnout vás klidně na vzdálenost 4 metrů. A rozhodně to nejsou jen tak nějaké sliny, které utřete a hotovo. Lama totiž „útočí“ natrávenou potravou, čili vlastně v podstatě zvrací.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související