Lasery jsou užiteční pomocníci při operacích. V nesprávných rukách ale dokážou ohrozit letadlo
Co je to laser, proč se to tak jmenuje a k čemu všemu se používá? Objevujte s námi tajemství vědy. Moderují Jana Rychterová a Patrik Ondříček. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
V Klubu Rádia Junior jsme přivítali Jana Pilaře, odborníka na lasery. Vývojem laserů se zabývá v centru HiLASE, které je součástí ústavu Akademie věd České republiky. O laserech a jejich využití si povídal s moderátorkou Janou Rychterovou a jejím mladým kolegou Patrikem Ondříčkem.
Co je to laser
Laser je přístroj, ve kterém se tvoří záření. Ke svému názvu přišel díky angličtině. „Laser se jmenuje laser podle zkratky z prvních písmen jednotlivých slov, která jsou z angličtiny, ale v češtině znamenají zesilování světla pomocí stimulované emise,“ objasňuje Jan.
Stimulovaná emise je jev, který byl počátkem 20. století popsán známým fyzikem Albertem Einsteinem. Dležitou roli v něm hrají fotony, což jsou částice světla. Díky tomuto jevu jsme schopni zesilovat světlo. A to se přesně děje v laserech.
Kam až laser dosvítí?
Zajímalo vás někdy, kam až laser dosvítí? „Laserový paprsek je zajímavý tím, že je velice směrový, všechny částice světla letí v tom samém směru,“ vysvětluje odborník. To znamená, že se jeho světlo jen málo rozebíhá do prostoru.
Narozdíl od běžného světla, ve kterém se rozbíhají do všech stran, proto laser dosvítí dál, než třeba taková obyččejná stolní lampička. A proč se nesmí laserem mířit na letadla na obloze? Světlo je totiž může zhoršit výhled pilotům a způsobit velké potíže při přistávání stroje. Je to proto přísně zakázáno!
Lasery našly využití v průmyslu i ve zdravotnictví při nejrůznějších operacích očí nebo při odstraňování tetování. Jestli se chcete dozvědět, jak nebezpečný je paprsek, který se využívá v lasergame nebo proč se nesmí laserem svítit na letadla, pusťte si Klub Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Každý se může podívat do minulosti. Stačí zvednout oči k nebi
Astronaut, kosmonaut, nebo taikonaut? Jak dlouho k nám putuje světlo ze Slunce? A jak vznikají černé díry? To jsme probrali s astronomem Pavlem Suchanem.
-
Až příště poletíte: Proč se na palubě nafoukne pytlík chipsů a piloti nesmí jíst stejné jídlo?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč při vzletu a přistání zhasínají světla a proč jsou v letadle zakázané mobily? Našli jsme 5 zajímavých věcí, o kterých lidé často nevědí.
-
Geofyzikové zkoumají, jak funguje naše planeta. Co dokážou zjistit a jak to dělají?
Jaký je rozdíl mezi geologem a geofyzikem? Co to jsou zemské desky? Dokáže někdo odhadnout jak velké hory vzniknou, když se začnou desky sunout jedna pod druhou?
Nejposlouchanější
-
Pohádka o princezně Pampelišce. Kouzelné vyprávění s Vlastimilem Brodským a Jiřinou Jiráskovou
-
Strašlivé příhody z jedné rekonstrukce. Vtipné trampoty s dělníky vypráví Ota Jirák
-
Malostranský čaroděj. Vyprávění o tom, jaké by to bylo ocitnout se ve středověku
-
Tajemství Hrobaříků. Napínavá detektivka o záhadě z Olšanských hřbitovů