Lasery jsou užiteční pomocníci při operacích. V nesprávných rukách ale dokážou ohrozit letadlo

17. leden 2023

Co je to laser, proč se to tak jmenuje a k čemu všemu se používá? Objevujte s námi tajemství vědy. Moderují Jana Rychterová a Patrik Ondříček. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

V Klubu Rádia Junior jsme přivítali Jana Pilaře, odborníka na lasery. Vývojem laserů se zabývá v centru HiLASE, které je součástí ústavu Akademie věd České republiky. O laserech a jejich využití si povídal s moderátorkou Janou Rychterovou a jejím mladým kolegou Patrikem Ondříčkem. 

Co je to laser

Laser je přístroj, ve kterém se tvoří záření. Ke svému názvu přišel díky angličtině. „Laser se jmenuje laser podle zkratky z prvních písmen jednotlivých slov, která jsou z angličtiny, ale v češtině znamenají zesilování světla pomocí stimulované emise,“ objasňuje Jan. 

Stimulovaná emise je jev, který byl počátkem 20. století popsán známým fyzikem Albertem Einsteinem. Dležitou roli v něm hrají fotony, což jsou částice světla. Díky tomuto jevu jsme schopni zesilovat světlo. A to se přesně děje v laserech. 

Kam až laser dosvítí?

Zajímalo vás někdy, kam až laser dosvítí? „Laserový paprsek je zajímavý tím, že je velice směrový, všechny částice světla letí v tom samém směru,“ vysvětluje odborník. To znamená, že se jeho světlo jen málo rozebíhá do prostoru.

I běžné laserové ukazovátko může při nesprávném použití uškodit. Nikdy nikomu nesviťte do očí a nemiřte ani na dopravní prostředky

Narozdíl od běžného světla, ve kterém se rozbíhají do všech stran, proto laser dosvítí dál, než třeba taková obyččejná stolní lampička. A proč se nesmí laserem mířit na letadla na obloze? Světlo je totiž může zhoršit výhled pilotům a způsobit velké potíže při přistávání stroje. Je to proto přísně zakázáno!

Lasery našly využití v průmyslu i ve zdravotnictví při nejrůznějších operacích očí nebo při odstraňování tetování. Jestli se chcete dozvědět, jak nebezpečný je paprsek, který  se využívá v lasergame nebo proč se nesmí laserem svítit na letadla, pusťte si Klub Rádia Junior.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

autoři: Jana Rychterová , bva , kpe
Spustit audio

Související