Až příště poletíte: Proč se na palubě nafoukne pytlík chipsů a proč piloti nesmí jíst stejné jídlo?

19. prosinec 2022

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč při vzletu a přistání zhasínají světla a proč jsou v letadle zakázané mobily? Našli jsme 5 zajímavých věcí, o kterých lidé často nevědí. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Pokud jste někdy letěli na dovolenou, určitě jste si všimli, že při vzletu a přistání zhasnou na palubě světla, že tam panuje zákaz používání mobilů bez režimu letadlo a že se tam chovají divně některé balené potraviny. A co třeba takové turbulence? Jak vznikají a jsou pro letadlo hrozbou?

Další zajímavost, o které mnoho lidí neví, je, že piloti si nesmí během letu pochutnat na stejném jídle. Kdyby totiž jedno bylo zkažené, nebude jim špatně oběma najednou a jeden z nich bude stále schopen pilotovat.

A jak je to s těmi balenými potravinami? Pytlík s chipsy se v letadle nafoukne kvůli tlaku. Venku je během letu totiž velmi nízký. Na palubě letadla je ale třeba navodit běžný tlak, proto se tam udržuje umělý přetlak. Fóliová balení potravin mají uvnitř technické plyny a jejich směsi, aby jídlo vydrželo kvalitní. Vzhledem k nižšímu okolnímu tlaku vzduchu se plyn v balení začne v letadle rozpínat a nafukuje obal do nezvyklých rozměrů a tvarů.

K čemu je v letadle dobré zhasínání světel? A jak je létání bezbečné v porovnání s ostatní dopravou? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související