Lidé si myslí, že čím menší akvárium, tím menší péče. Je to přesně naopak, varuje akvarista

5. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chcete si pořídit rybičky?

Jakých začátečnických chyb se vyvarovat, když si chcete pořídit akvarijní rybičky? Zeptali jsme se odborníka Josefa Bláhy.

Tentokrát čtvrteční Klub Rádia Junior s Veronikou Hájkovou nenavštívilo žádné zvířátko. Povídali jsme si totiž o rybičkách a s těmi se cestuje jen velmi špatně. Akvarista Josef Bláha ze Zoo Braník prozradil spoustu zajímavých tipů, jak s chovem rybiček začít. 

Jak velké akvárko a kam ho dát?

Když vybíráte akvárko, rozhodně neplatí, že čím menší, tím snadnější na údržbu. Právě naopak. Pro nezkušené chovatele se doporučuje začít s nádrží, kam se vejde padesát litrů vody a více. V menším akváriu se chyby projeví daleko rychleji a s větší intenzitou. Do malého akvária se také vejde míň rybek.

S výběrem správných rybiček vám pomohou v akvaristice

Akvárium zásadně umisťujeme někam dál od okna, aby na něj nesvítilo přímé sluníčko. To by se v něm totiž začalo dařit řasám. Větší akvária, která pojmou dvě stě litrů a více by měla být umístěna u zdi, kvůli nosnosti podlahy. Josef také nedoporučuje kulatá akvária. Špatně se pro ně shánějí světla a filtry.

Na plastové rostlinky zapomeňte

Než si pořídím akvárium, musím odpovědně zvážit, jestli na něj budu mít čas a jestli mě to bude bavit. Rybičky si totiž sami neřeknou, že je něco trápí a tak se jim musíme věnovat a pozorovat je.

Do akvária také patří živé rostliny, ne žádné platové náhražky. V nádrži totiž musíme docílit vyváženého koloběhu. Odpadní látky, které rybičky produkují mohou nadělat ve vodě velkou neplechu. Proto ale máme v akváriu filtry, které vodu čistí a živé rostliny. 

Výběr rybiček nechte na odborníkovi

A jak si vybrat ty správné rybičky pro začátečníka? Nejlepší je se poradit přímo v akvaristice, tedy prodejněs rybičkami. Tam vám totiž na základě vámi vybraného akvária poradí, jaké rybky se do něj hodí, které druhy se mezi sebou snesou, které jsou méně náročné a podobně.

Poslechněte si i další zajímavé tipy, které Josef v rozhovoru prozradil.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

autoři: Veronika Hájková , Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Související