Lidi na mě často sahají, potvrzuje kominík. Jak probíhá studium?
Proč je důležité, aby se o řemeslech vědělo a je zajímavé je studovat? Co vše se musí naučit kominík? A nosí kominíci vážně štěstí? Moderuje Eva Sinkovičová. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Hosty Klubu Rádia Junior byli Miroslav Sedláček a David Ježek. Miroslav je učitelem odborného výcviku učebního oboru kominík na SŠ stavebních řemesel Brno-Bosonohy. David se na kominíka učí.
Evu Sinkovičovou zajímalo, jestli jsou pro tuto profesi potřeba nějaké speciální předpoklady, kromě toho, že by se kominík neměl bát výšek. „Především toho člověka musí aspoň trošku bavit dělat něco rukama. Pokud to prostě člověka od začátku nebaví, tak se učitel může přetrhnout, ale stejně z něho kominík nebude,“ říká Mirek.
O kominících se říká, že nosí štěstí. Pozorují to i kluci? „Lidi na mě často sahají,“ potvrzuje se smíchem Miroslav. A proč moc neuznává, když někteří dnešní kominíci nechodí v tradičním oblečení? „Máme tradice a ty by se měly podle mě dodržovat. I když musím říct, že v létě v těch dlouhých černých hadrech je teda něco. Ale zase nejsi všude od sazí,“ doplňuje.
Co všechno obnáší studium na kominíka? Poslechněte si celý rozhovor.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Jsme takový reklamní poutač, říká kominík. Kdy vznikla pověra, že nosí štěstí?
Kominíků není mnoho, a tak mají pořád spoustu práce. Jak Luboš Petříček zvládá tuhle zajímavou profesi?
-
Holky se do instalatéřiny moc nehrnou, přesto se jich pár najde. O tohle řemeslo je zájem
Co všechno musí umět instalatér? Jak pozná, kudy vede trubka, nebo jestli se stará v domě jenom o vodu?
-
Sekery ustoupily moderním technologiím a na střechy vyrážejí kominice. Jít na řemeslo se vyplatí
Sáhnete si na knoflík pokaždé, když jde kolem kominík? Možná vás překvapí, že existují i kominice. A víte, jak dnes pracuje tesaři?