Malá kreveta dokáže „střílet“, zabít zvukem a vyvinout teplotu jako na povrchu Slunce. Jak to dělá?

18. leden 2023

Malinká krevetka loví pomocí střílení tlakových vln. Dokáže taky vydat velmi hlasité cvaknutí. Její latinský název navíc obsahuje jméno jedné slavné kapely. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Říká se jí krevetka pistolník a její schopnosti jsou opravdu neuvěřitelné. Náš fanoušek Ondra poprosil Evu Sinkovičovou, ať se na ni ve Zvídavci zaměří. Jdeme na to!

Měří jen 3 centimetry a je vybavena jedním velkým klepetem. To umí nejen cvaknout tak nahlas, že by se to vyrovnalo výstřelu z pistole, ale díky němu dokáže vytvořit takzvanou kavitační bublinu. Její prasknutí vyvolá tlakovou vlnu, která dokáže omráčit nebo rovnou zabít kořist.

Jméno po slavné kapele

Každé zvíře nebo rostlina má kromě svého běžného označení i vědecký název. Většinou pochází z jazyka, kterému říkáme latina. Krevetka pistolník se odborně nazývá Synalpheus pinkfloydi. Je totiž pojmenována po slavné hudební skupině Pink Floyd.
Proč? Kvůli růžovéhu klepetu (pink znamená v angličtině růžový) a díky tomu, že vědci, kteří ji popsali, jsou velcí fanoušci kapely :-)

Uvolní se při tom taky obrovské teplo blížící se teplotě na povrchu Slunce. Takže až zas jednou při koupání v moři nebo oceánu uslyšíte podivné cvakání, už budete vědět, že pravděpodobně pochází od tohohle drobečka. 

Jak rychlá je vlna, kterou krevetka používá k lovu? A co přesně je ta kavitační bublina? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související