Mara slaništní pojídá vlastní výkaly a skvěle skáče. Se kterým zvířetem je příbuzná?

24. květen 2023

Jednomu živočichovi je velmi podobná, s jiným je příbuzná. Kromě rostlinné stravy požírá i dost nechutnou věc. Kdo je vlastně mara slaništní? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Mara slaništní vypadá jako zajíc s opravdu krátkýma ušima, ale jejími příbuznými jsou ve skutečnosti morčata. Jde o hlodavce, který pochází z Jižní Ameriky. Obývá suchou krajinu, kde je jen pár trnitých keřů a stromků. Vyhrabává rozsáhlé podzemní nory a někdy je přebírá i jiným druhům zvířat.

Hlasujte pro Zvídavce 
do 5. června 2023 se hlasuje v Anketě podcast roku. Udělejte Evě Sinkovičové radost a podpořte ji. Jak na to?

Chci podpořit Zvídavce >>

Mara zvládá v případě nebezpečí docela dost rychle utíkat a zvládne i skákat, třeba i do vzdálenosti dvou metrů. Toje celkem hodně – sama totiž měří maximálně 50 cm a váží zhruba 2,5 kila. Mary také provádí něco, čemu se říká cékotrofie. Jde o požírání vlastních výměšků, tyto natráveniny z tlustého a slepého střeva jsou bohaté na živiny a vitamíny.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení! A my děkujeme posluchači Radkovi za super tip na téma.

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související