Některý králík je pohodář, jiný se k dětem nehodí, varuje chovatelka

20. duben 2022

Ne každé králičí plemeno je vhodné jako mazlíček pro děti. S některými jde i sportovat. Jak to chodí na závodech roztomilých chlupáčů? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Místopředsedkyně Klubu Králičí hop Petra Molkupová miluje králíky a jezdí s nimi na závody. Jak taková sportovní klání vypadají? A kolik heboučkých skokanů má Petra doma? I na to se jí v Klubu Rádia Junior zeptala Veronika Hájková.

Králík to dělá pro sebe

Někteří králíci si z cestování a závodů nic nedělají, jiní jsou z nezvyklého prostředí trochu nervózní. Je potřeba je nějak speciálně motivovat ke sportovním výkonům? „Králíček to v první řadě dělá pro sebe, protože ho baví ten pohyb, běh a skok,“ říká Petra. „A pak samozřejmě může dostat nějaké pamlsky nebo pohlazení od majitele,“ dodává.

Showman na závodech

Sama je roztomilými chlupáči obklopená každý den. „Mám čtyři králíčky. Na závody si půjčuji i další. Doma mám dva kluky a dvě holky,“ vypočítává. Desetiletý veterán Oliver je sportovní králík a je to pohodář. Závody ho nijak nestresují. „Ale teď už s tím věkem má rád svůj klid a má trochu stařecké móresy,“ připouští jeho majitelka.

Zakrslí zaječí jsou rozkošní, ale pro děti nevhodní

Jeden z Petřiných čtyřnohých kamarádů se jmenuje Showman. Na rozdíl od Olivera je hodně plachý, protože je to kříženec s takzvaným zakrslým zaječím. Má tedy v sobě hodně ze zajíce.

To Samička Hope je čistokrevné plemeno zakrslý zaječí neboli polish. To je nejmenší králičí plemeno a jako jedno z mála dokáže na závodech konkurovat sportovním králíkům. 

Tihle rozkošní mrňousci jsou ale pěkně aktivní a je potřeba je hodně zaměstnávat.  Jinak mohou z nedostatku aktivity zlobit a dokonce i kousat a škrábat. Z toho důvodu se podle Petry nehodí pro děti.

Jak se pozná králík, který bude mít vlohy pro sport? Jak vysoký je králičí skok? A co přesně dělá klub Králičí hop? I to se dozvíte, když si poslechněte celý rozhovor.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

autoři: Veronika Hájková , kpe
Spustit audio

Související