Největší zajímavosti o spánku zvířat. Kdo dřímá 20 hodin denně a kdo i za letu?

8. srpen 2023

I zvířata potřebují spát. Něktrá spí dlouho, jiná krátce a některá to zvládnou dokonce za letu. Jen si to poslechněte. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

I když se přesně neví proč, obecně jde říct, že masožravci spí déle než býložravci a menší zvířata déle než ta větší. Nejdelší spánek má netopýr. Spí až dvacet hodin denně! Značnou část dne prodřímají taky kočkovité šelmy.

Netopýři spí až 20 hodin denně

Některé druhy využívají takzvaný unihemisferický spánek, při kterém spí pouze jedna polovina mozku. To zvládají kytovci a někteří ptáci. Pokud jsou o samotě nebo sedí na kraji hejna, spí jen polovinou mozku a jedním okem dávají pozor. Někteří ptáci ale spí dokonce i za letu – třeba rorýs.

Která zvířata dokážou snít ve stoje? A zdají se vůbec zvířatům sny? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související