Je váš pes pravák, nebo levák? Vyzkoušejte jednoduchý trik

1. listopad 2021

S čím vůbec pravorukost a levorukost souvisí? Jak odborně přednostní užívání jedné strany nazýváme? A jak je to tedy ve světě zvířat? 

Nejen lidé, ale i zvířata často upřednostňují při různých aktivitách jednu nebo druhou končetinu. Odborně se tomu říká lateralita – preference jedné strany. Ta souvisí s rozdílností funkce pravé a levé mozkové hemisféry. Budete se divit, u kolika zvířat se prokázala. U koček například souvisí s tím, jestli se jedná o kočku nebo kocoura.

Jak poznáte u svého psa, jestli je pravák nebo levák? A proč vůbec lateralita vznikla? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení! Tento díl vznikl ve spolupráci s časopisem Epocha.

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související