Vombat je roztomilý vačnatec s podivným trusem. Proč ho tvaruje do kostiček?

3. únor 2022

Seznamte se s vombaty! Žijí samotářským životem, hloubí si rozsáhlé nory a špatně vidí. Zajímavý je i jejich trus. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Vombat je nejbližší příbuzný koaly a je také jedním z nejtypičtějších australských zvířat. Živí se spásáním trávy, různých kořínků a hlíz. Mnohem zajímavější ale je, v co svou potravu následně přeměňuje. Ano, myslíme tím jeho trus. Ten má totiž zvláštní tvar. Vombat je jediné zvíře na světě, jehož výkaly jsou hranaté.

Trus vombata má hranatý tvar

Vombati si trusem značí svá území a pomocí jeho výrazné vůně spolu i komunikují. A tím se dostáváme k záhadě zvláštního tvaru. Krychlový trus totiž dobře drží na vyvýšených místech, třeba na kamenech nebo kládách. Na těchto místech je pak viditelnější a jeho pach se šíří na větší vzdálenost.

Vombatí mládě vypadá jako plyšák

A teď vás už určitě zajímá, jak dokáží vombati vytvarovat hranaté „bobky“. To vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související