Vombat je roztomilý vačnatec s podivným trusem. Proč ho tvaruje do kostiček?

6. červenec 2023

Seznamte se s vombaty! Žijí samotářským životem, hloubí si rozsáhlé nory a špatně vidí. Zajímavý je i jejich trus. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Vombat je nejbližší příbuzný koaly a je také jedním z nejtypičtějších australských zvířat. Živí se spásáním trávy, různých kořínků a hlíz. Mnohem zajímavější ale je, v co svou potravu následně přeměňuje. Ano, myslíme tím jeho trus. Ten má totiž zvláštní tvar. Vombat je jediné zvíře na světě, jehož výkaly jsou hranaté.

Vombati si trusem značí svá území a pomocí jeho výrazné vůně spolu i komunikují. A tím se dostáváme k záhadě zvláštního tvaru. Krychlový trus totiž dobře drží na vyvýšených místech, třeba na kamenech nebo kládách. Na těchto místech je pak viditelnější a jeho pach se šíří na větší vzdálenost.

Vombatí mládě vypadá jako plyšák

A teď vás už určitě zajímá, jak dokáží vombati vytvarovat hranaté „bobky“. To vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související