Nerozdělujme emoce na dobré a špatné, radí spisovatelka. Pro děti napsala kuchařku pocitů
Ester je inspirátorkou představení divadla Minor Pociť pocit. Proč se rozhodla dětem radit, jak si poradit s emocemi? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Do Klubu Rádia Junior zavítala spisovatelka, pedagožka a autorka Knihy pocitů Ester Stará. Nejen o pocitech ale i převedení knihy na divadelní prkna si povídala s moderátorkou Denisou Kimlovou.
V divadle Minor jejím slovům vdechují život. A v rámci festivalu Struny dětem, který probíhá od 22. do 24. března 2024, bude ke zhlédnutí i představení Pociť pocit, na kterém právě Ester spolupracovala.
Čtěte také
Pociť pocit
Ester je autorkou 28 knih pro děti a vydává další a další. Jednou takovou je i Kniha pocitů. „Čím dál tím víc si uvědomuji, jak vyznat se v pocitech není rozhodně pro všechny samozřejmost,“ vysvětluje, proč se rozhodla dětem svět emocí přiblížit. „Dítě, které problém má, potřebuje v podstatě takovou kuchařku, návod,“myslí si.
Při psaní si všimla především pestrosti našeho mateřského jazyka, který ji pomohl si jednotlivé emoce ujasnit a upevnit. ,,Můžeme rozlišovat mezi skutkem, zoufalstvím, steskem, lítostí a všechna ta slova, která jsem řekla, byla v pásmu nějakého smutku a každé posunulo ten pocit někam jinam,” vysvětluje.
Smutkem ke štěstí
Každý z nás vnímá, že to, co prožíváme, je buď pozitivní a radostné, nebo negativní a smutné. Ester má ale názor takový, že emoce by se na ty špatné a dobré rozdělovat neměly.
„Jsou propojené a jedna bez druhé by asi neexistovala, protože když jsme smutní, o to víc si pak vážíme, že jsme veselí,“ myslí si. Ať už se cítíme jakkoliv, je důležité svým emocím naslouchat a učit se z nich. Poté se s nimi můžeme naučit lépe pracovat.
Čemu se Ester ve svých dalších knihách věnuje, a kde bere inspiraci? Poslechněte si Klub Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Čich ovlivňuje náladu. Jak toho využívají reklamy?
Člověk má mnohem horší čich než mnozí savci. Je to ale nejstarší smysl a je velmi důležitý. Jak s tím pracuje čichový marketing?
-
Umělá inteligence nás v mnohém překonává, říká odbornice. ChatGPT a Midjourney mají ale své limity
Co všechno umělá inteligence dokáže? Proč je v dnešním světě tak populární? A čím se ještě stále liší od lidí?