Než přijedeme, potřebujeme, aby nálezci dali zvířeti první pomoc, vybízí zvířecí záchranářka
Nejčastěji vyjíždí ke kachnám, netopýrům a holubům. Jak funguje zvířecí záchranka a jak poskytnout zvířeti první pomoc? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Pozvání do zvířecího Klubu Rádia Junior přijala zvířecí záchranářka z Českého svazu ochránců přírody Kateřina Landová. O záchraně divokých zvířat si s ní povídala moderátorka Veronika Hájková
Český svaz ochránců přírody je organizace, která se soustředí za ochranu a záchranu volně žijících zvířat. Katka pracuje jako zvířecí záchranářka. „Jsme svého druhu jediní v celé České republice, jsme samostatná záchranka, která spolupracuje se záchranným stanicemi a veterináři,“ vysvětluje Kateřina Landová. Záchranné stanice fungují jako zvířecí nemocnice, zatímco zvířecí záchranka zajišťuje odchycení a převoz.
Zvířata v nouzi
Mezi tvory, kteří se často vyskytují v nouzi, patří kachny, netopýři a holubi. Kachny divoké se často s celou rodinou uhnízdí na vysokých budovách, ze kterých se už sami nedokážou dostat dolů. Díky pomoci záchranářů jsou umístěny zpět k vodě.
Netopýří kolonie zase rády kromě jeskyní osídlují i dutiny stromů. „Když se někdo rozhodne takový strom pokácet, tak tam může být dutina s netopýry, kde jich může být opravdu velké množství. Ti netopýři mohou uhynout, protože se probudí do zimy,“ líčí zvířecí záchranářka.
Třetím nejčastěji zachraňovaným druhem bývají holubi. Ačkoli jsou holubi stále bráni jako domácí zvířata, zvířecí záchranka se jim věnuje. „Tady v Praze mají zastání, věnujeme se jim taky a tu veterinární péči jim můžeme poskytnout,“ říká Katka.
Zvířecí první pomoc
Jestli se někdy ocitnete v situaci, kdy bude divoké zvíře potřebovat vaši pomoc, nezalekněte se. „Je to úplně ten samý postup, jako když je v nouzi člověk. První věc je zvednout telefon, zavolat odborníkům a poradit se co dál,“ uklidňuje záchranářka.
Zvířatům je potřeba někdy poskytnout i první pomoc na místě. Například zastavit případné krvácení nebo živočicha zahřát. Mnohdy může být vaše chování rozhodující faktor v přežití zvířete v nouzi.
Jak se k práci zvířecí záchranářky dostala právě Katka Landová se dozvíte v Klubu Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Křeček není pro děti nejvhodnější. Zkuste radši králíka nebo morče, radí chovatelka
Jak o králíčky a hlodavce pečovat, jak si je vybrat a kdo je zachraňuje, když je někdo odloží?
-
Rybičky nepřekrmujte a kulaté akvárium vyměňte, radí akvaristka
S odbornicí poradíme, jak založit akvárium. Které rybičky a rostlinky jsou nejvhodnější? A proč nikdy neměnit všechnu vodu naráz?
-
I když minihorse působí jako mazlíček, je to pořád kůň a potřebuje stádo, upozorňuje chovatelka
Jaké je to vlastnit koně, který by se vešel i do bytu? To vám prozradí majitelka Bíby – holandského minihorse. Moderuje Veronika Hájková.