Od dětství si stavěl rakety, v šestnácti letech oslnil Simon odborníky z NASA
Simon je spoluautorem vítězného vesmírného projektu LASAR, který zvítězil v celosvětové soutěži Conrad Challenge hned ve dvou kategoriích ze tří.
Čtěte také
Před odborníky z NASA a v konkurenci více než dvou tisíc týmů představil pětičlenný český tým, ve kterém byl i Simon Klinga, jak restartovat nekomunikující družice na oběžné dráze Země. Model jedné takové české družice s názvem Planetum-1 přinesl Simon na ukázku do studia.
V USA měl možnost se podívat na základny Starabase v Houstonu společnosti SpaceX Elona Muska, odkud mají v budoucnu odlétat rakety Starship určené k osídlení Měsíce a Marsu.
Simon si už kolem dvanácti let začal sám stavět malé funkční rakety vysoké přibližně 40 cm, které byly díky motoru na pevný pohon schopné vyletět i 200 metrů vysoko.
Restart družic
Simon s týmem v USA před členy NASA prezentoval plán na restart družic. Těch nad naší planetou obrovskou rychlostí létají tisíce. „Obíhají desetkrát rychleji než kulka vystřelená ze zbraně,” přirovnává nadějný vědec.
I družice občas přestanou fungovat a jako každý jiný přítroj je potřeba je vypnout a zapnout. „O co nám jde, je, že tam ze Země pošleme velmi silný laserový paprsek,” popisuje Simon. Silné světlo dopadne na solární panel družice a mělo by ji přimět se restartovat.
Kosmonauti lépe vidí a „rostou“
Kdo by chtěl bádat ve vesmíru, nemusí mít nijak zvlášť v oblibě fyziku ani matematiku. Dnes je v astronomii potřeba i psychologie nebo biologie, která zkoumá, jak se lidské tělo v kosmu chová a mění.
„Někdy se například stane, že lidé, kteří na Zemi musí nosit brýle, je nahoře nosit nemusí,” říká Simon. Může to být způsobeno změnou tlaku v oku ve stavu beztíže.
Kosmonauti se z oběžné dráhy vrací na zem dokonce i o něco vyšší. I tentokrát je za to zodpovědný tlak. Páteř se jim totiž ve stavu bez tíže uvolní, trochu se roztáhne a na rodnou planetu se tak vrací s pár centimetry navíc.
Jak Simon prožíval vítězství? Kdyby měl tu příležitost, chtěl by žít na Marsu? I na to se ptala Klára Nováková. Poslechněte si celý rozhovor.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Velitel se na mě díval s určitou nedůvěrou, vzpomíná jediný český kosmonaut Remek
Jak jediný Čech ve vesmíru vzpomíná na svůj vesmírný výcvik? A jak vycházel s velitelem mise?
-
Padající družice, svítící oblaka i Saturn. Nenechte si ujít úkazy na letní obloze
Kdy můžete na nebi spatřit pavoučí mraky? A kdy letos nastane slunovrat?
-
Ke hvězdám s Juniorem! Co jste nevěděli o vesmíru a kosmonautice?
Chcete se stát astronauty? Zajímá vás, kdy poletíme na Mars, nebo k dalším planetám? Pravidelně pro vás zjišťujeme novinky z kosmu.