Oteplení v zimě snášejí zvířata hůř než lidé, varuje zoolog
Která zvířata v naší přírodě přečkávají nehostinné zimní období a co dělají, když je všude sníh? A jak se vlastně na dlouhou zimu připravují? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Se zimou se různí živočichové vyrovnávají různě. Někteří ptáci třeba odletí do teplých krajů, medvědi a jiná zvířata se zase uloží k zimnímu spánku. Jak se ale vyrovnávají s tím, když pořádná zima nepřijde a teploty se ze dne na den mění?
Ovlivní zvířata to, když je uprostřed zimy pár dní i nad 15 stupňů? „Ona se připravovala už na hnízdění, začaly se aktivovat i ty spící druhy,“ popisuje situaci v přírodě během náhlých oteplení zoolog Pavel Kerouš. „A je pro ně nepochopitelné, když během dvou dnů začne zase mrznout a napadne sněhová pokrývka. Snášejí to hůř než lidé,“ říká.
Pro přírodu a její obyvatele je podle Pavla lepší, když se změny dějí postupně, tak jak mají. Na podzim se začne ochlazovat a všichni tak mají šanci se připravit na to, že v listopadu napadne sníh.
Mají se druhy, které odletí na zimu do teplé Afriky, opravdu lépe? A jak si zvířata v zimě hledají potravu? I to se dozvíte, když si poslechnete Klub Rádia Junior v Veronikou Hájkovu.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Hodně lidí si plete datla se strakapoudem. Odborník radí, jak je bezpečně rozeznat
Opravdu se může datel zabydlet i na vaší zahradě? Zoolog Karel Kerouš prozradí, jak si ho nesplést se strakapoudem.
-
Teplo láká ven lidi i hady. Nezažil jsem, aby had zaútočil bez důvodu, uklidňuje expert
Víte, kolik druhů hadů u nás žije? Zoolog Karel Kerouš prozradí, který had je nejjedovatější a jestli si měří svou oběť před tím, než ji sní.
-
Kdyby vyhynuli obojživelníci, bude to pohroma. Každý rok je jich méně, varuje zoolog
Žábám sucho nesvědčí. Tato zvířata patří mezi obojživelníky a ti ke svému životu potřebují vodu. Proč? I to prozradí zoolog Karel Kerouš.