Pes je přítel na celý život, nejen na home office, připomíná psí psycholožka

26. únor 2021

Psí útulky jsou skoro prázdné, lidé houfně shání čtyřnohé mazlíčky, protože teď na ně mají čas. Podle trenérky a psí psycholožky Míly Beranové musíme myslet na budoucnost.

Psí trenérka a psycholožka Míla Beranová má školu pro psy, která se jmenuje Výcvik hrou. Na své první fence si ověřila, že když na ní moc tlačila a byla příliš přísná, tak s ní čtyřnohá parťačka přestala spolupracovat. Míla ji místo toho začala odměňovat. Na tom pak postavila i svou školu.

Dobrá zpráva pro psí útulky

Skvělou zprávou v téhle zvláštní době je, že se vyprazdňují psí útulky. Lidé mají víc času, protože pracují z domova. I u nás se pro to používá anglický výraz home office (v překladu domácí kancelář). 

Každý pejsek si zaslouží hezký domov. Teď jich naštěstí v útulcích ubývá

Objevují se ale i obavy, že když je omezený pohyb a potkávání lidí, není dobré si teď opatřit štěně. Nemá se prý kde socializovat, tedy správně vyvíjet a poznávat další pejsky.

„Když si pořizujeme štěně, tak bychom vždycky, ať je doba jaká je, měli uvažovat nad tím, zda tomu zvířeti můžeme poskytnout to, co potřebuje. To znamená dostatek pohybu, dostatek péče,“ reagovala na to Míla. Podle ní můžeme i teď pejska bez problémů socializovat třeba při venčení v parku, kde vždy nějakého psího kamaráda potká. 

Budete mít na psa čas i potom?

Lidé by si ale i tak měli pořízení pejska promyslet. Po psím příteli bychom měli opravdu toužit, ne si ho koupit jen proto, že jsme zrovna doma a chceme záplatu na nudu. Je důležité zvážit, jestli budeme mít na psa čas, až se vrátíme do svého běžného režimu, kdy strávíme celý den ve škole ci v práci, nebo budeme chtít vyrazit do světa.

Jaké škody nadělala karanténa při výcviku psů? Jak nahradit v takových podmínkách pejskům činnost na cvičáku? Jak doma zabavit štěňátko? To všechno probrala Míla s moderátorkou Veronikou Hájkovou. Tak si to poslechněte.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

autoři: Veronika Hájková , kpe
Spustit audio

Související