Proč kopřiva pálí?

1. březen 2022

Jaká je vaše nejoblíbenější rostlina? Asi jste teď neodpověděli kopřiva. Plevel, který vás navíc popálí, nemá moc fanoušků. Možná ale změníte názor.

Celá rostlina je pokryta žahavými chloupky, které obsahují směs tří chemikálií – histaminu, který podráždí kůži, acetylcholinu, který vyvolá pocit pálení a serotoninu, který účinek dvou předchozích látek ještě zvýší. Tyhle chloupky se snadno ulomí a zachytí se nám v pokožce, vytvoří se mikroskopické ranky, které ani nevidíme a do nich proudí směs látek z rostliny. 

Kopřiva je ale i přes tuto svou nepříjemnou vlastnost léčivá a dokáže mírnit různé neduhy. Jaké? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související

  • Zvídavec

    Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí.