Inkoust se dá vyrobit i z houby. Kdo používal ke psaní hnojník?

22. listopad 2022

Hnojník inkoustový roste od dubna do listopadu a i když si z něj smaženici neuděláte, je velice zjímavý. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Houby jsou fascinující a nemusí ani skončit na talíři. Vezměte si například takový hnojník inkoustový. Ano, to je opravdu název houby, která roste v trsech a kdysi dávno sloužila k výrobě inkoustu. Ten z ní získávali zejména mniši. 

Čtěte také

Kloubouky téhle houby se totiž začnou poměrně rychle roztékat na černou kaši. Tuto hmotu mniši potřebovali. Přidali trochu vody a hřebíčku a bylo hotovo. Výtrusy hnojníku pronikly hluboko do struktury papíru a zápis byl prakticky nesmazatelný.

Pokud neplánujete výrobu inkoustu, hnojník rozhodně nesbírejte! Proč? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související