Proč Mexičané pořádají hostiny na hřbitovech a jak probíhají oslavy dne mrtvých?

13. prosinec 2023

Co jsou calaveras? A kdo je Catrina? Poslechněte si o zajímavém svátku. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

U nás si památku zesnulých připomínáme 2. listopadu na Dušičky. V Mexiku na své mrtvé vzpomínají během svátku Día de los Muertos, který trvá od 31. října do 2. listopadu. Pokud jste viděli animovaný dilm Coco, už asi víte, o čem je řeč.

Nejde o žádné tiché uctění předků. Jsou to bujaré oslavy plné veselí a barev. Tamní lidé věří, že se během svátku duše mrtvých vrací zpět na zem, aby navštívily své příbuzné, strávily s nimi příjemné chvíle a jim se tolik nestýskalo. Konají se průvody masek, kterým vévodí smrtka označovaná jako Catrina a všude je plno květin i jídla. Například oblíbených cukrovinek ve tvaru lebek, kterým se říká calaveras. 

Co se děje během tohto svátku na hřbitovech? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související