Proč se kakau říká nápoj bohů? Když se poprvé dostalo do Evropy, nikomu moc nechutnalo

28. únor 2020

Odkud se bere kakao a proč ho Aztékové považovali za dar od bohů? Michaela Bohačíková za touhle hnědou pochoutkou cestuje po celém světe.

Michaela navštívila plantáže v Brazílii i v Ekvádoru, kde kakaovníky pěstují tak, že je nechávají růst mezi ostatní vegetací. Místní přesně vědí, kde ten správný strom najít. Při obdivování těchto až sedmi metrů vysokých stromů si musela Míša dát pozor i na hady a tarantule. 

Hořký nápoj bohů

Staří Aztékové věřili, že jim kakao darovali bohové, aby si více vážili lesů a neničili je. Jak se k nám ale kakao dostalo, když pochází z Ameriky? Po objevení nového kontinentu ho do Evropy dovezli mořeplavci. Jako první ho ochutnali na španělském královském dvoře.

Nikomu však tehdy moc nechutnalo, protože bylo hořké a nakyslé. Stačilo ale přidat cukr a z kakaa byl hit. A to už byl jen krůček od čokolády, jak ji známe teď. 

Na pleť i na vaření

Než si můžeme rozbalit tabulku voňavé čokolády, dá to spoustu práce. Z kakaovníků se sklízí lusky, které vypadají trochu jako malý ragbyový míč. Uvnitř každého lusku jsou kakaové boby, které se dále zpracovávají.

Z kakaových bobů se vyrábí i kakaové máslo. Je výborné na pleť. Michaela ho ráda používá taky na vaření.

Dá se kakaovník pěstovat i u nás? A jaká čokoláda je nejlepší? I na to se Michaely ptala Klára Nováková.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. 

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

autoři: Klára Nováková , Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Související