Proč šeredný rypoš lysý fascinuje vědce? Nestárne a necítí bolest

9. srpen 2023

Kde žije rypoš lysý? Čím se živí? Co má společného s rostlinami a včelami? A kdo vlastně řídí život v rypoším hnízdě? Poznejte rypoše lysého trochu blíž.
Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Společenství rypošů lysých funguje jako jeden superorganismus a celý život jsou všichni oddáni jeho péči a ochraně. Že vám to něco připomíná? Ano, takhle žijí třeba mravenci, včely nebo termiti. Tihle hlodavci žijí ve vyprahlých oblastech východní Afriky.

Rypoš lysý se může dožít i 30 let

Rypouši jsou neuvěřitelně zajímaví. Dožijí se i třiceti let a podle vědců vlastně v podstatě nestárnou. Proto je také intenzivně zkoumají. Tenhle podivný živočich má navíc metabolismus, který se v jedné věci podobá rostlinám. Jak to?

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související