Proč světlušky svítí a jak to dělají?

18. červenec 2022

Říká se jim i svatojánské mušky a rozhodně si s sebou nenosí lucerničku. Světlo vyzařuje přímo z jejich těla a ony umí ovládat zhasínání a rozsvěcení. 

Možná jste ani netušili, že na světě existuje přes dva tisíce druhů světlušek! U nás žijí pouze tři. Samečci i samičky tohoto hmyzu září, aby našli partnera.

Takhle nenápadně vypadá u nás nejrozšířenější světluška menší

Světlo vyzařují přímo z těla a tomu procesu se říká bioluminiscence. Je to následek chemických reakcí v živých buňkách a tkáních. Tyto reakce ale neprodukují skoro žádné teplo a z devadesáti procent vloženou energii přemění na světlo. To třeba my lidé při výrobě žárovek nedokážeme napodobit. 

Víc zajímavostí o svtěluškách vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související