Proč světlušky svítí a jak to dělají?
Říká se jim i svatojánské mušky a rozhodně si s sebou nenosí lucerničku. Světlo vyzařuje přímo z jejich těla a ony umí ovládat zhasínání a rozsvěcení.
Možná jste ani netušili, že na světě existuje přes dva tisíce druhů světlušek! U nás žijí pouze tři. Samečci i samičky tohoto hmyzu září, aby našli partnera.
Světlo vyzařují přímo z těla a tomu procesu se říká bioluminiscence. Je to následek chemických reakcí v živých buňkách a tkáních. Tyto reakce ale neprodukují skoro žádné teplo a z devadesáti procent vloženou energii přemění na světlo. To třeba my lidé při výrobě žárovek nedokážeme napodobit.
Víc zajímavostí o svtěluškách vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Víte, proč chameleoni mění barvu? Možná si to myslíte špatně
To, že chameleoni hrají barvami, je známá věc. Proč to ale dělají? Myslíte, že tak chtějí splynout s okolím? Vyvedeme vás z omylu.
-
Víte, že existují modré včely?
Když se řekne včela, každého napadne žlutá a černá. V Austrálii to ale neplatí. Tam jsou i modré. Čím ještě se liší od včel medonosných?