Proč živočichové občas zabíjí a pojídají svá mláďata?

10. červen 2024

Jak se tomuto jevů říká? A proč k němu dochází? Která zvířata se tohoto chování dopouštějí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Zní to strašidelně, ale přírodě to tak prostě někdy chodí. Odborně se biologickému jevu, kdy živočichové zabíjejí mláďata vlastního druhu, říká infanticida. Dopouštějí se jí nejrůznější živočichové, od miniaturních prvoústých vířníků po velké savce.

Proč se to ale děje? Důvodů je hned několik. Například hlad – mláďata jsou snadnou potravou a v přírodě má zkrátka dospělý jedinec vyšší hodnotu a je důležité, aby přežil. Někdy jde o konkurenci, ať už v boji o potravu nebo o dominanci ve smečce nebo tlupě.

Když se změní vůdčí samec, zabije všechna mláďata, která nejsou jeho. To se děje například u opic a lvů. Někdy se taky samici narodí tak moc mláďat, že se o ně všechny nezvládá starat. Pak nechá přežít jen ty nejsilnější. Dělají to myši, křečci nebo třeba potkani. Někdy sežerou i celý vrh aby získali živiny.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Všechny díly najdete tady na webu Rádia Junior >>

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související